Özgeçmiş

img_9809

Dr. Umut Akyüz Çerezci

SU Eğitim ve Danışmanlık Hizmetlerinin kurucu ve sorumlusu, Yaşamda Kürek Çekmek programının yürütücüsüdür.

“Önleyici ve Koruyucu Ruh Sağlığı” alanı içerisinde yer alan “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” bölümü mezunu olan Akyüz, “küçük grup dinamikleri” konularına yönelerek iletişim ve etkileşimin yoğun yaşandığı takımlarda master ve doktora çalışmasını yapmıştır. Ayrıca 2016 yılı itibariyle Anadolu Üniversitesi uzaktan eğitim programı Sosyoloji Bölümü mezunudur.

1993 yılından itibaren farklı eğitim kurumlarında müdür-psikolojik danışman olarak aile ve çocuklarla çalışan Akyüz, kurucusu olduğu“Küçük Prens” anaokulunda da uzun süre bu çalışmalarını sürdürmüştür.

Akyüz  yaşayarak öğrenme modelinin (experiential learning) Türkiyedeki ilk uygulayıcısı olan Alternatif Eğitim Danışmanlık Hizmetlerinin freelance eğitmenleri içerisinde yer almış, Alternatif Eğitimin Robert Kolej içerisinde yer alan macera parkurunun kuruluşunda aktif rol alarak, kurumsal eğitimler vermiştir. Akyüz  eğitim kurumları ve şirketlere verdiği eğitimleri yanı sıra Marmara Üniversitesi’ndeki öğretim görevliliği sırasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme, Öğretim Yöntemleri, Sınıf Yönetimi, Okul Deneyimi, Eğitsel Oyunlar derslerini yürütmüştür. Akyüz, 2005 yılında “Su Eğitim & Danışmanlık Hizmetleri” eğitim & danışmanlık firmasını kurarak eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini bu çatı altında yürütmeye başlamıştır.

Bilmenin(ne) yanında yapabilir olmanın(nasıl) önemini inanan Akyüz, çalışmaların da ağırlıklı olarak eyleme yönelik olan “Oyun” ve “Yaratıcı Sanat Çalışmaları”na da yer vererek, doğada (açık) ve kapalı  alanlarda çocuklarla, üniversite öğrencileriyle,  sporcularla, şirket çalışanları ile yaptığı programlarında “oyun” ve “yaratıcı sanat çalışmaları”nı bir eğitim yöntemi olarak kullanmış, kullanmaktadır.

Öğrenciliğinin ilk yıllarında psikodrama, transaksiyonel analiz ve kognitif ağırlıklı eğitimlere ağırlık veren Akyüz, A.G.İ ve Umut Psikodrama Enstitüsünden aldığı Psikodrama, Sosyodrama ve Grup terapisi eğitimlerinin yanı sıra alanında tanınmış uzmanlardan eğitimler almıştır.

Bunlardan bazıları; Analitik terapi bireysel analiz (1990-1994) Psikanalist Bella Habip-  Transaksiyonel Analiz  101-202 (Fatma Torun Reid/John Parr), The Dynamics of Groups in Therapeutic Educational and Corporate Settings” (Martin & Francoise Ringer), Kişisel ve Profesyonel İlişki Tarzlarının Geştalt Yaklaşımı ile Keşfi (Hanna Nita Scherler & Lester P. Wyman), Scripts and Organizations (John Parr), Marriage and Family Therapy and Supervision (William Hiebert),  Project Adventure Avrupa temsilcisi olan Exponent’ten  Yaşayarak Öğrenme-Serüven Parkuru ve Yüksek Elementler Eğitimci Eğitimi (Luke Peters), Amerika’da Project Adventure’dan Adventure in the Classroom ve Adventure in the Business-Adapting Activities and Desing Skills Eğitimci Eğitimi, Expressive Art Therapy in Coaching, Therapy and Education  (Ellen Levine & Steven Levine)eğitim ve grup çalışmalarıdır.

Akyüz bu eğitimlerinin yanı sıra Deneyimsel Oyun Terapisi ( Dr. Byron Norton ve Dr. Carol Norton) ve Filial Terapi eğitimi almış (Filiz Çetin & Rise VanFleet) , Çocuk Merkezli Oyun Terapisi  Sertifikasyonunu ( The Family Enhancement & Play Therapy Center ve Nisan Danışmanlık)tamamlamıştır.

Sürekli öğrenmeye inanan Akyüz, yurt içi ve dışında kişisel ve mesleki gelişimine katkı sağlayacak eğitim ve organizasyonları takip etmekte, bunun yanında kendisi de zaman zaman farklı kongre ve organizasyonlarda konuşmacı olarak bilgi ve deneyimini paylaşmaktadır.

Akyüz, deneyim ve ilgi alanını iletişim psikolojisi alanında kişiler arası iletişim (aile ve kurum içi); sosyal psikoloji alanında ise küçük grup dinamikleri olarak belirlemektedir.

Akyüz, Erkek Yetiştirme Yurdu, Çocuk Tutukevi, Mor Çatı K.S.V, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bünyesinde gönüllü çalışmalara katılmış, destek vermiştir.

STK’lara verdiği desteğin dışında gönüllü çalışmalarını SU Eğitim& Danışmanlık Hizmetleri’nin  Askıda Eğitim Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında sürdürmektedir.

Akyüz, evli ve bir çocuk annesidir. Küçük Yürek ve Çocuklarla Yaşayarak Öğrenmek / Sadece Çocuk kitaplarının yazarıdır.
 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s