Ebeveynlik Halleri; Siz ne haldesiniz ?

EBEVEYNLİK HALLERİ; Siz ne haldesiniz?

Ebeveynlik Becerilerini Geliştirmeye Yönelik Grup Çalışması

Bu çalışma çocuk yetiştirme sürecinde benzer sıkıntılar yaşayan anne-babalara yönelik olup, yaşadıkları güçlükleri rahat ve güvenli bir ortamda paylaşacakları, konu ile ilgili bilgi alabilecekleri, çözüm odaklı – yaşantısal bir çalışmadır.

İlk grup çalışması giriş-tanışma niteliği taşımakta olup, çalışmanın işleyiş esaslarını ve hedef belirlemeye yöneliktir. Bu ilk çalışma da temel bir teorik çerçeve çizilerek, bir sonra ki grup çalışması gündemi “kişisel” ve “grup” yaşantısı yardımıyla belirlenir. Bu çalışma sonunda oluşacak grup, takip eden günlerde en az ayda bir (katılımcıların genel eğilimine bağlı olarak kararlaştırılır)  “grubun önceliği, gündemindeki ve önerilen” konu ekseninde (örneğin çocuğa sınır koyma, güç savaşı, benlik saygısının gelişimi, aile yapısı, kişilik gelişimi vb…)çalışmasını sürdürür.

Çalışmanın amacı,anne-babalara çocuk yetiştirme süreçlerinde destek olmak, farkındalık yaratmak,  müdahale noktalarını belirlemek, “bilme” nin yanında “yapabilme” konusunda anlayış geliştirmek, sağlıklı gelişime katkıda bulunacak yöntemler konusunda bilgilendirmektir.

Yöntem olarak, teorik anlatım, küçük grup uygulamaları, paylaşım-değerlendirme kullanılır. Çalışma “tam değer” (grubun işleyişine ait kurallara uyma), “katılımda gönüllülük” (kişinin kendisi ile ilgili istediği ölçüde paylaşım yapması, bilgi aktarması) ve “gizlilik” (paylaşımların gizli tutulması) ilkeleri göz önüne alınarak gerçekleşir.

Gruba katılım maksimum 14 kişi ile sınırlıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s